تعمیر مبل در 6 مرحله ی سریع

در این مقاله تعمیر مبل در 6 مرحله ی سریع را  به شما خواهیم گفت. مبلمان از جمله مهم ترین اجزای دکوراسیون منزل هستند که در طول زمان ممکن است دچار فرسودگی، پارگی، خرابی و یا کثیفی شوند. تعمیر مبل راه حلی مقرون به صرفه و دوستدار محیط زیست برای بازسازی و نوسازی مبلمان قدیمی و کهنه به جای خرید مبلمان جدید است.

1. رنگ کاری مبل

رنگ کاری مبل، به عنوان اولین مرحله از تعمیر مبل، نقشی اساسی در احیای مبلمان کهنه و رنگ و رو رفته و یا تغییر دکوراسیون منزل شما ایفا می کند. با تنوع رنگ ها و طرح های موجود، می توانید مبلمانتان را مطابق با سلیقه خود و جدیدترین مد روز رنگ آمیزی کنید و به دکوراسیون منزل خود طراوت و شادابی ببخشید.

آماده سازی برای رنگ آمیزی

 1. جابجایی مبلمان: مبلمانی که می خواهید رنگ آمیزی کنید را به فضای باز و یا محلی با تهویه مناسب منتقل کنید.

 2. تمیز کردن مبلمان: گرد و غبار، چربی، و هرگونه آلودگی را از سطح مبلمان با استفاده از یک پارچه مرطوب و یا شوینده مناسب پاک کنید.

 3. بررسی و ترمیم نواقص: به دقت سطح مبلمان را بررسی کنید و ترک خوردگی، سوراخ، و یا هرگونه نقص دیگری را پیدا کنید. برای ترمیم این نواقص از بتونه مناسب چوب استفاده کنید و بعد از خشک شدن، سطح را سمباده بزنید تا صاف و یکدست شود.

 4. حذف رنگ قبلی: اگر رنگ قبلی مبلمان پوسته پوسته شده و یا ترک خورده است، باید آن را با استفاده از سمباده و یا دستگاه رنگ بر، از بین ببرید. برای انجام این کار حتماً از ماسک، عینک، و دستکش ایمنی استفاده کنید.

Image

2. شکافتن مبل

شکافتن مبل، به عنوان مرحله دوم تعمیرات مبل، در مواقعی که نیاز به تعمیرات اساسی تر مانند تعویض فوم، ترمیم کلاف، و یا فنر بندی باشد، ضروری است. با شکافتن اصولی مبل، می توانید به تمام اجزای داخلی آن دسترسی پیدا کنید و اقدامات لازم برای تعمیر و بازسازی را انجام دهید.

مراحل شکافتن مبل

 1. جابجایی مبل: مبل را به فضای باز و یا محلی با تهویه مناسب منتقل کنید.

 2. خالی کردن کفی ها: کفی های مبل را برداشته و محتویات داخل آنها مانند اسفنج و یا فوم را خارج کنید.

 3. جداسازی پشتی و دسته ها: با استفاده از آچار و پیچ گوشتی، پشتی و دسته های مبل را از کلاف جدا کنید.

 4. حذف پارچه: پارچه رومبلی مبل را با دقت جدا کنید. در این مرحله، به خاطر داشته باشید که محل قرارگیری منگنه ها و یا گیره های پارچه را علامت گذاری کنید تا هنگام نصب پارچه جدید مشکلی نداشته باشید.

 5. بررسی و ترمیم کلاف: کلاف چوبی مبل را به دقت بررسی کنید و اگر ترک خوردگی، پوسیدگی، و یا شکستگی در آن مشاهده کردید، نسبت به ترمیم آنها اقدام کنید. برای این کار می توانید از چسب چوب، بتونه، و یا قطعات چوبی جدید استفاده کنید.

 6. تعویض و یا ترمیم فوم و اسفنج: فوم و یا اسفنج فرسوده داخل مبل را با فوم و اسفنج جدید با تراکم مناسب تعویض کنید. اگر فوم سالم است، می توانید آن را با سمباده صاف کنید و مجدداً در جای خود قرار دهید.

 7. بررسی و تعویض فنرها: فنرهای مبل را بررسی کنید و اگر فرسوده و یا شکسته شده اند، آنها را با فنرهای جدید تعویض کنید.

 8. بازسازی و مونتاژ مبل: پس از انجام تعمیرات لازم، کلاف مبل، فوم و یا اسفنج جدید، و فنرها را در جای خود قرار دهید و سپس پشتی، دسته ها، و پارچه رومبلی را مطابق با علامت گذاری های قبلی نصب کنید.

Image

3 . گونی و تسمه را نصب میکنیم 

نصب گونی و تسمه مبلمان، سومین مرحله تعمیرات مبل، نقشی اساسی در استحکام و ماندگاری مبلمانتان ایفا می کند. گونی و تسمه ها به عنوان زیربنای فوم و اسفنج در مبلمان عمل می کنند و از افتادگی، چروک شدن، و یا پارگی آنها در طول زمان جلوگیری می کنند.

مراحل نصب گونی و تسمه

 1. اندازه گیری و برش: کلاف مبل را به دقت اندازه گیری کنید و گونی و تسمه ها را به اندازه های مورد نیاز برش دهید.

 2. نصب گونی: گونی را روی کلاف مبل قرار دهید و آن را با استفاده از منگنه به کلاف محکم کنید. از گوشه ها و زوایای کار غافل نشوید.

 3. نصب تسمه ها: تسمه ها را به صورت عمودی و افقی روی گونی قرار دهید و آنها را با استفاده از منگنه به کلاف و گونی محکم کنید. فاصله بین تسمه ها باید به گونه ای باشد که از افتادگی و چروک شدن فوم و اسفنج جلوگیری کند.

 4. بررسی و تنظیم: پس از نصب گونی و تسمه ها، آنها را به دقت بررسی کنید و در صورت نیاز، تنش و کشش آنها را تنظیم کنید.

Image

4.  فوم و اسفنج را به کار میگیریم

نصب فوم و اسفنج، به عنوان مرحله چهارم تعمیرات مبل، نقشی اساسی در راحتی و آسایش مبلمانتان ایفا می کند. فوم و اسفنج با تراکم مناسب، به مبلمان شما قوام و فرم می دهند و از فرو رفتن و یا ناهمواری در هنگام نشستن و یا دراز کشیدن جلوگیری می کنند.

5 . آماده نمودن پارچه و تعویض روکش

مرحله پنجم تعمیر مبل، به آماده سازی پارچه و تعویض روکش مبل اختصاص دارد. این مرحله، نقشی اساسی در زیبایی و نو شدن مبلمانتان ایفا می کند و فرصتی برای شما فراهم می کند تا با انتخاب پارچه ای جدید و متناسب با دکوراسیون منزلتان، به مبلمانتان ظاهری شیک و منحصر به فرد ببخشید.

Image

6.  رویه کوبی مبل

مرحله آخر تعمیر مبل، به رویه کوبی اختصاص دارد. رویه کوبی، به عنوان مرحله نهایی تعمیر مبل، شامل مراحل مختلفی مانند رنگ آمیزی، لاک زدن، و یا چرم کاری می شود و به شما این امکان را می دهد تا به مبلمانتان ظاهری منحصر به فرد و متناسب با سلیقه خود ببخشید